Choď na obsah Choď na menu
 


Vojenská história a vojaci

Príspevky

Cudzie oddiely zbraní SS - 14. div. Galizien

12. 12. 2010

     Najhorlivejším zástancom oddielov formovaných z Ukrajincov, Rusov a iných národov bol šéf Hlavného úradu SS – Gottlob Berger (* 16. júl 1896 –  † 5. január 1975), zodpovedný za doplňovanie kádrov zbraní SS. Ako Himmlerov zmocnenec mal na starosti dozor nad ministerstvom pre okupované východné oblasti.

 

Nemecké posádky na Slovensku

20. 2. 2010

    Sú tu spomenuté iba niektoré slovenské mestá, kde boli určitú dobu dislokované posádky WH a Waffen-SS. Zvýšený výskyt okupačných vojsk bol samozrejme najmä počas povstania. Nie sú tu uvedené jednotky iba prechádzajúce uvedenými lokalitami, či už pri expanzii ríše smerom na východ, alebo pri ústupe „richtung nach Altreich“. Pri bojových operáciách krátkodobo pôsobili v týchto a ďalších  mestách aj iné divízie, alebo ich časti ako Kampfgruppe. Záznamy o ich pohybe po území Slovenska nie sú vždy presné a niekedy nie je možné jednoznačne určiť o akú jednotku išlo. Niekedy boli k stálim posádkam zaradené zdecimované útvary na "recykláciu".
 

Boj v Gorazdove

30. 12. 2009

     V danom príspevku ide o kombináciu spomienok obyvateľov Gorazdova a niekoľkých  faktov  z archívov, ktoré spracoval priaznivec vojenskej histórie a náš externý spolupracovník PaedDr. Ján Farkaš, rodák z Gorazdova.  V každom prípade si táto Neznáma bitka v Gorazdove zaslúži väčšiu pozornosť historikov i záujem širšej občianskej verejnosti a preto by sme chceli poprosiť a požiadať všetkých, ktorí môžu prispieť informáciami, či dobovými fotografiami z Gorazdova k tejto udalosti na konci vojny, aby nás neváhali kontaktovať. Po zhromaždení dostatočného množstva materiálov, plánujeme v budúcnosti urobiť rekonštrukciu tohoto stretu.

 

Pátranie po vojakovi slovenskej armády

19. 12. 2009

     Po 65. rokoch sa príbuzní dozvedeli o tom, kde zomrel a je pochovaný voj. Ernest Straňák z Močenku. Okrem týchto údajov sú tu informácie o Berlínskej inštitúcii, ktorá eviduje takéto skutočnosti, ako i o vojenskom zajateckom tábore Stalag IX C.

 

357. Infanterie-Division

5. 7. 2009

     Kedže nie všade (teda ani nie všade na Slovensku) bojovali jednotky Waffen-SS, rozhodli sme sa aj pre všadeprítomnú a skoro pri všetkých druhovojnových rekonštrukciách využiteľnú pechotu Wehrmachtu. Tu je stručný prehľad o 357. divízii, ktorá prešla naprieč celým Slovenskom od severovýchodu na juhozápad.

 

Prehľad o 14.divízii Galizien

26. 6. 2009

Dátumy, velitelia, bojiská, označovanie, insígnie a iné.

 

Galizien

23. 6. 2009

    O tejto divízii sa v poslednej dobe pomerne veľa popísalo, aj keď informácie z rôznych prameňov sa niekedy líšia v dátumoch a poradí udalostí. Nie sme ale profesionálny historici a pre naše potreby stačí aj to čo sa podarilo zohnať. Priebežne sa budú údaje upravovať a informácie dopľňovať. Sú webstránky, ktoré sa jednotlivým divíziám venujú podrobnejšie.